Mahpeyker Kösem Sultan

warning: Creating default object from empty value in /home/zehirli/domains/zehirli.org/public_html/kosem/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Kösem Sultan'ın Hayatı

Mahpeyker Kösem Valide Sultan, Sultan Birinci Ahmed Han'ın hanımı, Sultan Dördüncü Murad Han, Sultan İbrahim Han, Şehzade Kasım, Ayşe Sultan, Fatma Sultan ve Atike Sultan'ın annesidir.

Kösem Valide Sultan, "Mahpeyker Kösem Sultan ", "Mahpeyker Sultan ", "Büyük Valide Sultan ", "Valide-i Muazzama ", vefatından sonra da "Valide-i Maktule", "VaIide-i Şehide" adlarıyla anılmıştır. Resmi yazılarda "Hazret-i Mahpeyker Sultan damet ismetüha valide-i padişah-ı alem-penah" ünvanlarıyla takdim edilirdi. "Kösem" ismi ona sarayda en önde bulunmasından ve gayet kabiliyetli olmasından dolayı verilmiştir.

Tarihi köklerimize saldırı var

Türkiye’ye saldırı yalnızca PKK’dan, “Paralel Yapı”dan, IŞİD’den filan gelmiyor, sanatsal yoldan da geliyor...

Pek kimse farkında değil, ama hem dini, hem de milli varlığımıza yönelik büyük saldırılar var...

Tarih bu tür saldırıların odak noktası: Köklerimizi yolup bizi köksüzleştirmeye çalışıyorlar.

Bu iş en yaygın ve etkin şekliyle “Muhteşem Yüzyıl” dizisiyle başladı, şu sıra çekimleri yapılan “Mahpeyker Kösem Sultan” dizisiyle devam edecek...

Bitmedi: Bir saldırı da geçtiğimiz Cuma vizyona girdi...

Adı batasıcanın adı: “Dracula-Başlangıç”...

Belli ki devamı gelecek...

Evlât katili Kösem Sultan’ın sonu!..

Günümüzde hâlâ bazılarınca yanlış olarak “Vâlide-i Mu’azzama”, “Valide-i Muhtereme” (!!!!) diye anılan evlâd katili Mahpeyker Kösem Sultan 354 yıl evvel 2/3 Eylül 1651 Cumartesi/Pazar gecesi Topkapı Sarayı’ndaki dairesinde baltacı erlerinden “Deli Doğancı” ünvanlı Kuşçu Küçük Mehmed tarafından bir perde ipiyle boğulmuş, onun ölümüyle “devlet içinde devlet” misâli saltanat süren Ocak Ağaları’nın hâkimiyyeti de sona ermişti!..

İçeriği paylaş

sponsorlu bağlantılar

Anket

Kösem Sultan dizisi sizce ne kadar gerçekci:

Son yorumlar